Betartásával önmagad és mások iránti tiszteleted is kifejezed

A ‘dress code’ fogalma nem újkeletű, évszázados múltra tekint vissza, a királyi udvarokban rendezett báloktól eredeztethetően. Ennek ellenére nem csak a hivatalos események öltözködési előírásait jelenti, hanem akár a hétköznapi megjelenés sokszor íratlan szabályait is, mely – ahogy a címben is szerepel – nem csak mások, de önmagunk tiszteletét is szolgálja.

A jó ízlés határain belül illendő felöltözni, még akkor is, ha csak a boltba kívánunk beszaladni. Úgy vélem ezt mindenki ösztönösen be tudja határolni, amennyiben egészséges mentális állapotban van. Azért tartom ezt fontosnak megemlíteni, mert egy egészséges, önmagára igényes nő ezekkel tisztában van, ám sokszor az öntisztelet hiánya, és a nemtörődömség az oka a nem megfelelő ruházat kiválasztásának. Sok esetben pedig épp a figyelemfelkeltés, vagy a megbotránkoztatás a cél az öltözék által.
Ezek okainak keresésekor szinte minden esetben egy személyiségfejlődésbeli hiányosságot találunk, mely mely általában az illető önhibáján-, sőt tudtán kívül van jelen.

Mire gondolok?

  • A higiénia- és az ápolt külső igényének hiánya talán a legsúlyosabb, mely kezeléséhez pszichiáter segítsége szükséges
  • A megbotránkoztatás igénye szintén hasonló kategória, ám sokszor csak tinédzserkori lázadásból fakad, melyen az illetőnek még nem sikerült túlfejlődniije.
  • A magamutogatás igénye azonban jelentős esetben alacsony önbecsülésre utal, mely tetézhető, ha az illető nárcisztikus zavarokkal is rendelkezik. Néhány esetben viszont sajnos korábbi, akár gyermekkori szexuális traumák következménye, melyek kezelése szintén szakembert igényel.

Az utóbbihoz még hozzátenném, hogy egy igényes, intelligens nő sohasem a kihívó külsejével hívja fel magára a figyelmet, hanem a kedvességével, tisztelettudó modorával és átlagon felüli tudásával. Amire e három erényre sikerül szert tennije, addigra ezek következményeképp sikerül kiegyensúlyozott életmódot is kialakítani, és olyan szintű átfogó világnézettel rendelkezni, mely a külsejére is kihat (a szépség belülről fakad), így ezek mindegyike adja ki azt a csodás kisugárzást, mely minden szemet magára von a szobában.

 

Néhány öltözködési alapszabály

 

Természetesen ezek sem kőbe vésett szabályok, és mai laza társadalmunkban már mindenki eltérhet ezektől, ha stílusa úgy kívánja, ám személyes véleményem szerint ne külső extravaganciánkkal tűnjünk ki, hanem személyiségünkkel és viselkedésünkkel.

Hölgyek:

  • A harisnya viselete ma már nem kötelező, de ez csak abban az esetben előnyös, ha ápolt és sima a lábunk.
  • Színes harisnya esetében kerülendőek a túlzottan mintás és harsány darabok
  • Protokolláris és ünnepélyes alkalmakkor azonban kötelező a testszínű harisnya

Urak:

  • A zakó kigombolása megengedett (ajánlott) leüléskor, ám nem illik senkit kigombolt zakóval fogadni, avagy beszédet mondani
  • Kétsoros zakó esetében mindkét gombsor begombolandó
  • A zakó külső zsebében nem illik íróeszközt, vagy egyéb használati tárgyat tartani, kivételt képeznek a szakemberek (mérnök, építésvezető)
  • A nyakkendőnek minden esetben el kell takarnia a gombokat, kivétel képez a csokornyakkenő
  • A férfiaknak illik hosszú szárú, sötét zoknit viselni, kerülendőek az élénk színek. Alkalmi cipőhöz nem illik a sportzokni

Felmerülhet a kérdés, hogy miért írok a férfi szabályokról egy nőknek szóló oldalon, de sosem árt, ha ezekkel tisztában vagy a párod, ismerőseid, üzletfeleid adott szituációban való kisegítése érdekében.

 

Semi formal / Informal események

“A formálisan öltözött emberek a világ minden pontján egyformán öltözködnek” Giorgio Armani

 

Semi formal

Azokon a formális eseményeken, melyeken a dress code – azaz az elvárt ruházat – feltüntetésre kerül a meghívón, nem lehet ezektől eltérni.

A formális rendezvények esetében arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy párunkkal egymáshoz öltözzünk. Itt nem feltétlenül a ruháink színének vagy mintázatának harmóniájára gondolok – habár mindenképp jobban mutat egy pár egymáshoz passzoló ruházatban – hanem az öltözék jellegére. Vagyis egy estélyi ruhában megjelenő nő mellett kevésbé mutat jól a munkahelyi öltönyét viselő férfi.

Informal

A nem formális eseményeken ezzel szemben nincs efféle elvárás, a rendezvény jellege és az időpontja határozza meg, mit vegyünk fel. A 18 óráig kezdődő fogadásra például mehetünk üzleti öltözetben, később azonban sötét öltönyben, alkalmi ruhában illik megjelenni. Ilyenkor sem illik alul- vagy túlöltözni a rendezvény jellegét.

Személy szerint tiszteletlenségnek tartom az otthoni ruhánkban való megjelenést még egy nyáresti sütögetésen is, hisz a “kiöltözéssel” nem csak vendéglátóinkat, de főként önmagunkat tiszteljük meg. Nem győzöm hangsúlyozni ez utóbbi fontosságát. Nem kell kényelmetlen, nehezen tisztítható darabokat választanunk (hisz szabadidős tevékenység lévén könnyen bepiszkolódhatnak/megrongálódhatnak) viszont a jóga nacit és az elnyűtt felsőnket ilyenkor nyugodtan felejtsük otthon (sőt ez utóbbitól akár meg is szabadulhatnánk).

 

Szabályozott megjelenési módok

Evening dress

ha a meghívón szereplő alkalmi, vagy esti megjelenés szerepel

Hölgyek:

  • alkalmi kosztüm,
  • színes ruha,
  • kisestélyi,
  • vagy az örök klasszikus “little black dress” avagy a kis fekete ruhánk, mely egy jolly joker a ruhatárunkban

Urak: fekete, vagy mélykék öltöny, leginkább fehér inggel, fekete lábbelivel. Nyakkendő az esemény jellegétől függően mellőzhető

Black tie/ formal attire

Hölgyek:

  • kisestélyi – amennyiben partnere szmokingot visel,
  • emellett a nadrágos női szmoking is elfogadott

Bálok és nagyszabású társadalmi események: hosszú estélyi belépő kabáttal

Ha magas protokolláris esemény, a kesztyű viselése is elfogadott

Urak: a klasszikus szmokingos viseletet írja elő, hagyományosan alkalmi inggel és csokornyakkendővel. A szmoking lehet egy- vagy kétsoros, leginkább fekete, de égszinkék változata is elegáns.

Alternative black tie

Hölgyek:

  • koktélruha
  • kisestélyi

Urak:

  • fekete öltöny, fehér ing, fekete hosszú nyakkendő
  • nyitott inges, vagy kötött kiegészítős szmoking

White tie – a legünnepélyesebb esti és alkalmi megjelenés

Hölgyek:

  • minden esetben hosszú estélyi ruha

Urak:

  • fekete frakk, fehér piké ing, mellény, fehér nyakkendő

Felhasznált tartalom

Könyvek:

  • Kibédi V. Katalin – A jómodor ajtókat nyit
  • Görög Ibolya – Protokoll az életem

Jogdíjmentes képek:

Az adott képre kattintva eljutsz a forráshoz